مصاحبه

مصاحبه با برادر خلیل زاده مداح اهل بیت در مورد وضعیت مداحی

بسیج مداحان: مداحی فعلی با چندین چالش و تهدید روبروست

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان،مصاحبه با برادر خلیل زاده مداح اهل بیت با محوریت وضعیت مداحی صورت گرفت که این گفتگو به شرح ذیل می باشد:

با سلام، در ابتدا خودتان را مختصراً  معرفی نمایید.

بنده حمید رضا خلیل زاده متولد سال 1368  شهرستان میاندوآب و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد جامعه شناسی هستم.

 مداحی را از سنین کودکی آغاز نمودم. در دوران جوانی با شرکت در دوره های آموزش مداحی سازمان بسیج مداحان از محضر اساتیدی چون حاج صادق آهنگران، حاج قاسم رضایی، حاج سعید حدادیان، استاد عباس دلجو، حاج یدالله بهتاش و میثم مختومی بهره جسته ام.

الگو و رویکرد شما در مداحی چیست؟

رویکرد اینجانب در مداحی در حال حاضر تلفیق سبک مداحی سنتی آذری با مداحی حماسی با مضامین انقلابی ، مقاومت و غیره می باشد.الگوی اینجانب در مداحی اسطوره مدح و اسوه ایستادگی و مقاومت حضرت زینب سلام الله علیها می باشد، اما همچنان که اشاره کردم در مسیر خود از سبک و سیره مداحان ذکر شده الگو برداری نموده ام.

در حال حاضر وضعیت مداحی را چگونه می بینید؟

در خصوص وضعیت مداحی وجزئیات آن اتفاقاً پایان نامه کارشناسی ارشد بنده در خصوص نوحه های خوانده شده در دهه اول انقلاب و دهه سوم انقلاب می باشد و در این مورد بصورت آکادمیک تحقیق نموده ام، لیکن در یک کلام می توانم بگویم که مداحی فعلی با چندین چالش و تهدید روبروست.

1-جریان های افراطی و انحرافی همچون جریان سید صادق شیرازی و هیئت های قمه زنی و غیره که در واقع به نوعی جریان های التقاطی شیعه تلقی می گردد.

2-جریان سکولاریزه یا تفریطی که  به دنبال بی اثر نمودن هیئات و جلسات امام حسین علیه السلام می باشد. اینها می خواهند اسلام بدون دغدغه و بی خطر برای دشمنان و استکبار را ترویج دهند. اسلامی که به مسلمانان می گوید نماز بخوان و به سر و سینه بکوب و گریه کن و کاری با استکبار و طاغوت نداشته باش. اینها به دنبال ترویج سبک های بی محتوا و شاد و جذاب برای جذب اکثریت اقشار می باشد. بعنوان نمونه ترویج سبک مداحی و عزاداری پاپ و غیره که ابتدا از این ابژه در هر دو تفکر استفاده می شود.