کارگاه تخصصی شعر

کارگاه تخصصی شعر

بسیج مداحان: کارگاه تخصصی شعر آیینی

 

کارگاه تخصصی شعر آئینی در حوزه هنری آذربایجان غربی،  11 مرداد 96 – ارومیه

خبر شعر آئینی

شاعر آئینی باید زمان شناس باشد

 

در نخستین کارگاه تخصصی شعر آئینی که روز چهارشنبه 11 مرداد در کانون شعر حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار گردید، شرایط شعر و شاعر آئینی مورد بررسی قرار گرفت.

بر پایه همین گزارش، در این کارگاه ادبی که به همت حوزه هنری، بسیج مداحان و انجمن ادبی آئینی "تشنه رود" تشکیل شده بود، شاعر آئینی استاد عسگر شاهی اردبیلی طی سخنانی گفت: شاعر آئینی باید زمان شناس باشد و اقتضائات زمانه را خوب بشناسد و در شعرش لحاظ کند.

 

وی تاکید کرد: اگر اقتضائات اجتماعی و سیاسی زمان و جهان اسلام در شعر آئینی حضور نداشته باشد شعر آئینی خنثی و بی تاثیر خواهد بود.

 

شاهی افزود: شعرای آئینی در قالب هنر کاری تبلیغی و ارشادی می کنند اگر خود را در موضوعات مرسوم و تکراری محبوس کند شعرش ارزشی نخواهد داشت.

این شاعر و محقق آئینی با تاکید بر لزوم پرهیز شاعران آئینی از پرداختن به مسائل و موضوعات فرعی و توصیفات غیراساسی مثل توصیف شمایل ظاهری ائمه اطهار (ع) و اصحاب و یاران ایشان گفت: شاعر آئینی وظیفه دارد به بیان سجایای معنوی، عبادی، اعتقادی و سیره و زندگی ائمه اطهار (ع) و اصحاب و یاران ایشان به زبان شعر بپردازد و از پرداختن به موضوعاتی مثل قد و قامت، چشم و ابروی ایشان بپرهیزد.

عسگر شاهی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: شعر آئینی، شعر معرفتی و اندیشه ای است و امروز شاعر این عرصه، مثل شاعران آئینی گذشته، باید در موضوعات اعتقادی و امام شناسی و تاریخی و ادبی و حماسه کربلا، زندگی و سیره اهل بیت (ع)، قرآن شناسی و آثار فاخر شعر آئینی مطالعات گسترده و عمیق و مستمری داشته باشد و شعرش را غنی تر کند و الگو بگیرد.

 

گفتنی است در ابتدای این کارگاه سه ساعته، مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری از وضع گذشته و حال شعر آئینی استان و شهر ارومیه گزارشی ارائه کرد.

مصطفی قلیزاده علیار تاکید کرد: امروز در ارومیه و استان آذربایجان غربی شاعران جوانی در عرصه شعر آئینی به ظهور رسیده اند که امید آینده این استان هستند و حوزه هنری هم به این عرصه اهتمام ویژه ای  نشان می دهد.

همچنین سجاد حاجی زاده رییس سازمان بسیج مداحان استان و محمد میلانی دبیر انجمن ادبی تشنه رود هم حضور داشتند و تعدادی از شاعران هم در این مراسم اشعار خود را قرائت کردند از جمله علی محمدیان، محمد میلانی، محمد رنجبری، حاج بیت الله جعفری، احد افخمی نیا، علی صلاحلو، زهرا محمدزاده، سیروس فرجی نژاد، سجاد صافی و ...

 

#کارگاه_تخصصی_شعر_آئینی_ارومیه